Carl Wilhelmson, Vid Nybroviken, Stockholm

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

30 000-40 000 SEK

CARL WILHELMSON
1866-1928
Vid Nybroviken, Stockholm
Signerad och daterad C Wilhelmson 1917. Olja på pannå (weimarfärger), 24,5 x 35 cm.
.
UTSTÄLLD
Christian Eriksson - Carl Wilhelmson, katalog 211, Liljevalchs konsthall, Stockholm 1955, katalognr 280

Carl Wilhelmson - själva namnet nästintill synonymt med västkusten och Fiskebäckskil när vi talar konst. Och det var ju också just så - att han i sitt eget ursprungliga fann det exotiska som han så ofta återvände till i sina motivval.

Men Carl Wilhelmson lämnade ju faktiskt hemtrakterna för att under en lång period vara bosatt i Stockholm. 1910 gav han oväntat upp sin uppskattade roll på Valand sedan 13 år tillbaka och flyttade tillsammans med familjen till huvudstaden. Relativt snart saknade han undervisningen och öppnade så en målarskola som kom att fostra många av våra främsta 1900-talsmålare. I det egna måleriet sökte han också nu nya utmaningar, experimenterade, förnyade och ville se framåt.

I det här utbjudna verket finner vi oväntat nog ett stockholmsmotiv, sällsynt i Wilhelmsons produktion. Förtjusningen i båtar och vatten är ju bekant hos honom men miljön i övrigt ovanlig. Han har här placerat sig på Blasieholmens kaj och blickar ut över Nybrokajens båtar bakom vilka Dramatens ljusa byggnad, invigd knappa tio år tidigare, tornar. I huset till höger på Strandvägen lyser det inbjudande i fönstren i kvällsdiset. Vi ser tydligt hur Wilhelmson laborerar med skuggor och ljus, speglingar och rörelse i denna lilla, men ack så utsökta, stockholmspärla.

3010

2017-06-08