Champagnekylare, Alexander I, sannolikt Moskva
Klubbat för:
40000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, Alexander I, sannolikt Moskva, brännförgylld brons, slät sockel, insvängt liv med roulettedekor, mynningen med växtornamentik och repstav, insats av plåt, höjd 16, inre diameter 11,5 cm, obetydligt slitage
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, sidan 192, jämför postament till kandelaber tillverkad i Moskva
2284
2017-06-07