Champagnekylare silver London 1898
Klubbat för:
22000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
CHAMPAGNEKYLARE, av William Gibson & John L. Langman, London 1898, halvklotformad på kvadratisk fot med fyra tassfötter, livet med bladdekor i relief, vid mynningen girlander med bandrosetter samt fyra satyrhuvuden, förgylld, på livet inskription: "FRÅN OSCAR OCH SOPHIE TILL GULDBRÖLLOPSPARET VICTOR OCH EBBA ANKARCRONA 5.TE AUGUSTI 1901", diameter 29 cm, höjd 26 cm, vikt 2675 g, höjd med träsockel 36,5 cm
PROVENIENS
Gåva till Victor och Ebba Ankarcrona från konung Oskar II och Drottning Sofia.
2001
2017-06-07