Dalahäst, 1800-talets andra hälft
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
50 000-60 000 SEK
STIKÅ ERIK HANSSON (1823-1897) eller hans krets, 1800-talets andra hälft, dalahäst, krusad i blått, gult och svart mot röd botten, höjd 18, längd 17,5 cm, slitage, ena bakbenet med komplettering
Stockholms Auktionsverk tackar Rune Bondjers för värdefulla synpunkter vid katalogiseringen
2293
2017-06-07