Damarbetsbord, 1800-talets första kvartal

Klubbat för:

17000 SEK

Utropspris

15 000-20 000 SEK

DAMARBETSBORD, 1800-talets första hälft, östersjöarbete, möjligen av Johan Heinrich Dumrath d.y. (mästare i Stockholm 1821-1866), fanerat med karelsk björk, delvis infärgad i grönt, beslag i förgylld mässing, uppfällbar skiva med inläggning i form av solfjädersform, inredning av lådor, fack och trådrullar, utdragbar låda av körsbär med inredning av skrivskiva och fack, kolonnformade ben och fotplatta, hjultrissor, nycklar medföljer, höjd 79, 69 x 43 cm, slitage, smärre skador och lagningar

LITTERATUR:
Ursula Sjöberg, red.: Rosersbergs slott, Stockholm 2005, sidan 202, jämför sybord i alkoven på Rosersbergs slott, sidan 240, sybordet omnämnt som möjligtvis tillverkat av Dumrath

2371

2017-06-07