Damarbetsbord, sengustavianskt av Lars Qvarnberg
Klubbat för:
24000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
LARS QVARNBERG (mästare i Stockholm 1801-1813/15), damarbetsbord, sengustavianskt stockholmsarbete, fanerat med mahogny och citronträ, skivan med inläggningar och pärlstav av mässing, nåldynor i hörnen, låda med inredning, benanfanger med romber, avsmalnande ben med fotkryss, akantushölstrade avslut, hjultrissor av mässing, nyckel finns, höjd 78, 59 x 40 cm, lås och nyckelbössning ej ursprungliga, nåldynor med skador
LITTERATUR:
Torsten Sylvén: Mästarnas Möbler, Stockholmsarbeten 1700-1850, Stockholm 1996, sidan 304, jämför närmast identiskt bord
2370
2017-06-07