David Klöcker Ehrenstrahl, Vanus Labor

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-40 000 SEK

DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans ateljé, omkring 1700
Vanus Labor
Olja på duk, 90 x 75 cm.
.
PROVENIENS
Fil. Dr Ragnar Josephson, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
.
Ragnar Josephson, professor i konsthistoria, gav 1959 ut "Ehrenstrahls målarlära".

3019

2017-06-08