David Klöcker Ehrenstrahl, Vanus Labor
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-40 000 SEK
DAVID KLÖCKER EHRENSTRAHL
hans ateljé, omkring 1700
Vanus Labor
Olja på duk, 90 x 75 cm.
.
PROVENIENS
Fil. Dr Ragnar Josephson, Stockholm
därefter i arv till nuvarande ägare
.
Ragnar Josephson, professor i konsthistoria, gav 1959 ut "Ehrenstrahls målarlära".
3019
2017-06-08