Fåtöljer, gustavianska av Abraham Alfwardt
Klubbat för:
28000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ABRAHAM ALFWARDT (stolmakare i Stockholm 1770-1798/1800), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade AW samt båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rektangulär ryggbricka, volutformade armlän, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, obetydligt slitage
2412
2017-06-07