Fåtöljer, gustavianska av Abraham Alfwardt

Klubbat för:

28000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

ABRAHAM ALFWARDT (stolmakare i Stockholm 1770-1798/1800), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, signerade AW samt båda med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rektangulär ryggbricka, volutformade armlän, hörnfleuronger, avsmalnande kannelerade ben, bemålade pärlgrått, obetydligt slitage

2412

2017-06-07