Fåtöljer, gustavianska av Ephraim Ståhl
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
EPHRAIM STÅHL (stolmakare i Stockholm 1794-1820/21, kunglig hovstolmakare 1800-1809), ett par fåtöljer, gustavianska stockholmsarbeten, dubbelsignerade ES, träskuren dekor, sarg med bladstav, hörnfleuroner, överkragade benanfanger med godronnering, avsmalnande kannelerade ben, förgyllda, slitage, smärre skador
PROVENIENS:
Troligtvis greve Curt von Stedingk (1746-1837)
troligtvis genom arv hans dotter Lovisa Fredrika Natalia (1803-1862) gift med Ulrik Carl Christoffer von Platen (1785-1842)
genom arv hennes dotter Fredrika Natalia Wilhelmina (1822-1900) gift med Peter Niklas Wetterberg (1808-1868), upptagna i hennes bouppteckning
genom arv hennes dotter Natalia Theresia Eugenia (1850-1915) gift med Oscar Gottfrid Smedmark (1842-1914)
därefter i arv till nuvarande ägare
2386
2017-06-07