Fåtöljer, Napoleon III, Frankrike
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
FÅTÖLJER, fyra stycken, Napoleon III, Frankrike, träskurna och förgyllda, stommar i rödbok, klädsel i gobelängteknik med motiv av allegorier över arkitekturen, astronomin, musiken och skaldekonsten, slitage, smärre skador och lagningar
PROVENIENS:
Enligt familjetradition från Peterhof utanför S:t Petersburg
Hovintendent Gösta Stenmans samling
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 1998, nr 1858
2397
2017-06-07