Fåtöljer, stockholmsarbeten i rokoko

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

40 000-50 000 SEK

FÅTÖLJER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, förgyllda, konturerad ryggbricka med akantus och rocailler, ursprungligen med löstagbar stoppad rygg, graverade och pikerade fält, utsvängda armlän med volutformade avslut, frontsargen med mussla, främre benen med akantusblad, brännmärkta IÅ, smärre skador, lagningar, något maskstungna, kompletterade fotavslut

2353

2017-06-07