Fåtöljer, stockholmsarbeten i rokoko
Klubbat för:
32000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
FÅTÖLJER, ett par, stockholmsarbeten i rokoko, träskuren dekor, förgyllda, konturerad ryggbricka med akantus och rocailler, ursprungligen med löstagbar stoppad rygg, graverade och pikerade fält, utsvängda armlän med volutformade avslut, frontsargen med mussla, främre benen med akantusblad, brännmärkta IÅ, smärre skador, lagningar, något maskstungna, kompletterade fotavslut
2353
2017-06-07