Gripsholmsfåtölj från Drottningholms slott

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

25 000-30 000 SEK

GRIPSHOLMSFÅTÖLJ från DROTTNINGHOLM, stockholmsarbete i rokoko, svarvat och bonat trä, ryggen med spjälor à la arbalète, brännstämplad LV under drottningkrona (drottning Lovisa Ulrika) samt Kr DH under kunglig krona (Kronan Drottning Holm), slitage, lagningar

PROVENIENS:
Drottning Lovisa Ulrikas privata egendom, Drottningholms slott, Stockholm
Genom inlösen 1777 sonen kung Gustav III till Kronan

2348

2017-06-07