Guido Reni, hans efterföljare, italiensk skola
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
80 000-100 000 SEK
GUIDO RENI
hans efterföljare, italiensk skola, 1600-tal
Allegori över Caritas
Olja på duk, 98 x 86 cm.
Originalet de la Charité av Guido Reni (olja på duk 116 x 90,5 cm) finns i Palazzo Pitti, Galerie Palatine, i Florens, inv. 1912, n°197
EXPERTIS
Cabinet Turquin, Stéphane Pinta, Paris
PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenman, nr 419
3115
2017-06-08