Gustaf Brandelius, Första ridlektionen
Klubbat för:
20000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
GUSTAF BRANDELIUS
1833-1884
Första ridlektionen
Signerad och daterad G. Brandelius 1874. Olja på duk, 62 x 79,5 cm.
.
Detta är en replik av en målning, målad 1866, som finns på Gåvetorp herrgård i Småland. Målningen föreställer den unge gossen Josef af Sillén, sedermera kammarherre. Jämför i Allhems Slott och herresäten i Sverige - Smålandsdelen - Gåvetorp, bild mellan sidan 172-173.
3053
2017-06-08