Helene Schjerfbeck Porträtt folkhjälten von Döbeln

Klubbat för:

10000 SEK

Utropspris

12 000-15 000 SEK

HELENE SCHJERFBECK
Finland 1862-1946
Porträtt av folkhjälten George Carl von Döbeln
Signerad HS. Tusch och blyerts på papper, 27 x 36 cm.
Utförd på 1870-talet.
Folkhjälten George Carl von Döbeln levde mellan 1758-1820.

PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenman samling

3178

2017-06-08