Helene Schjerfbeck Porträtt folkhjälten von Döbeln
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
12 000-15 000 SEK
HELENE SCHJERFBECK
Finland 1862-1946
Porträtt av folkhjälten George Carl von Döbeln
Signerad HS. Tusch och blyerts på papper, 27 x 36 cm.
Utförd på 1870-talet.
Folkhjälten George Carl von Döbeln levde mellan 1758-1820.
PROVENIENS
Hovintendent Gösta Stenman samling
3178
2017-06-08