Hugo Salmson, Barn på blomsteräng

Klubbat för:

27000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

HUGO SALMSON
1843-1894
Barn på blomsteräng
Signerad Hugo Salmson med dedikation "à mon ami Bråkenhjelm". Olja på pannå, 43,5 x 34 cm.
.
Hugo Salmson intar positionen som nestor i den svenska konstnärskolonien i Paris under 1880-talet med en redan erkänd begåvning. Hans karriär och arbetssätt blev förebilder för de yngre kamraterna. Han ansågs vara den tekniskt bäste målaren i sin generation.
Bara 23 år gammal hade Salmson år 1867 tilldelats kungliga medaljen. Han kom till Paris 1868 och efter viss inledande tvekan bestämde sig den unge svensken för att stanna. Salmson lovordade nu staden:
"Den enda plats, där en målare bör trivas, här finns ju allt."
.
Salmsons ärelystnad var stor och han inriktade sig metodiskt på en karriär inom det officiella salongsmåleriet och sökte en motivkrets där han kunde göra sig gällande. Utställningshistoriken är minst sagt imponerande. Han deltog i Parissalongen 16 år: 1870-80, 1882, 1884-86 och 1890. Dessutom ställde han ut på världsutställningarna i Paris 1878 och 1889. Även den franska staten köpte in verk av Salmson
.
Salmson fick alltså stor framgång i Frankrike. I boken "Nos peintres dessinés par eux mêmes" av A. M. de Bélina från 1883, är han den ende svenske konstnären som ägnas ett kapitel. Han utmärkte sig framför allt med sitt tekniska mästerskap och en förfinad gråstämd färg som vittnade om en utpräglad koloristisk känsla. 1941, nästan ett halvt sekel efter Salmsons bortgång, visade Nationalmuseum i Stockholm ett 20-tal av hans verk vid utställningen Opponenterna av 1885.
.
Auktionens målning är utförd med självsäkra penseldrag och i en ljus kolorit. Här briljerar friluftsmålaren Salmson. Bilden med de två barnen en ljuvlig sommardag är i sanning intagande.

3082

2017-06-08