Jardinjär silver glas
Klubbat för:
16000 SEK
Utropspris
15 000-18 000 SEK
JARDINJÄR MED SPEGELPLATÅ, stämplar GAB, Stockholm 1903, oval platå med genombruten gallerkant och fyra fötter, dekor av pärlstav, jardinjärens ställning på fyra genombrutna bladfötter, sidorna med genombrutet mönster och pärlstav, två uppsvängda hänklar med bladrosett och akantus, insatsskål av slipat glas, platån 30x25 cm, glasskålens längd 36,5 cm, ställningens vikt 676 g, glasskålen med nagg
2000
2017-06-07