Jenni Lagerberg, Näckrosen

Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen
Jenni Lagerberg, Näckrosen

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JENNI LAGERBERG
1867-1958
Näckrosen
Signerad Jenni Lagerberg miniatyr efter Per Hasselberg. Grönpatinerad brons, längd 38 cm.
Gjutarmärkt Herman Bergman Fud. Troligen gjuten på 1920-talet.
.
Efter modell av Per Hasselberg från 1893
.
Jenni Lagerberg var skulptör och målare. Hon var dotter till grosshandlaren Theodor Heyman och Hilda Rosalie Davidsson och från 1888 gift med intendenten vid Göteborgs museum kammarherre Carl Pontus Lagerberg. Hennes konst består av bland annat brons- och keramikskulpturer samt porträttreliefer. Hon var en skicklig kopist men utförde även egna kompositioner.

3014

2017-06-08