Jenny Nyström, Sagoprinsen

Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen
Jenny Nyström, Sagoprinsen

Klubbat för:

25000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JENNY NYSTRÖM
1854-1946
Sagoprinsen
Signerad Jenny Nyström. Akvarell på papper, 18,5 x 15 cm.
Utförd 1922
Akvarellen användes som omslag till Sagoprinsen, Julstämningsförlag, Göteborg 1922, Cyrus Granér
.
PROVENIENS
I samma familjs ägo sedan den publicerades 1922
.
LITTERATUR
Gunnel Forsberg Warringer: Jenny Nyström - Konstnärinna, Kalmar läns museum 1992, tidningsomslaget avbildat sidan 53
Stig Lindholm: Jenny Nyströms samlade verk - Med penseln som trollspö, del 1, Stockholm 2004, omnämnd sidan 102
.
Registrerad i Jenny Nyström och Curt Stoopendaal-stiftelsens databas med motiv av Jenny Nyström, Kalmar läns museum, som nr KLM_32986-15.jpg med följande text:

"Omslagsbild till Sagoprinsen 1922. Det är sommar och mörkt ute. Till vänster på bilden sitter en ung man med rödbrunt pageklippt hår med ryggen mot en björk och spelar på flöjt. Han är avbildad i profil med ansiktet vänt åt höger. Han bär en guldkrona på huvudet och en blå surcot med halvlånga ärmar. Han har en guldfärgad mantel på ryggen. Det är en prins. Älvor klädda i vita klänningar och vita slöjor svävar runt honom. En av älvorna bär en krona på huvudet. Över hans huvud hänger några björkgrenar. På himlen syns vitgrå moln."

3036

2017-06-08