Johan Boklund, Savoyardgosse

Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse
Johan Boklund, Savoyardgosse

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

35 000-40 000 SEK

JOHAN BOKLUND
1817-1880
Savoyardgosse som lagar sitt instrument
Signerad och daterad J. Boklund Paris 1855. Olja på duk, 92 x 72,5 cm.
.
PROVENIENS
Bukowski Auktioner, Internationella, våren 2004, katalognr 186
.
LITTERATUR
Svenskt Konstnärslexikon, band I, Allhems förlag, Malmö 1953, omnämnd sidan 212 med följande text:
.
"Han for då till Paris på nyåret 1855 för att studera i Thomas Coutures då så berömda ateljé [...] dit f.ö. nästan alla svenska målare just nu drog sig. Couture var för ögonblicket den mest firade av alla konstnärer, och som lärare var han utmärkt. Boklunds färg blev kraftigare och mustigare och samtidigt ljusare, och färgbehandlingssättet blev allt lättare och finare. Hans Savoyardgosse som lagar sitt instrument, som han i Paris målade i naturlig storlek, skickades på våren 1855 hem till Stockholm och väckte allmän beundran. Man fann att det knappast var någon av hans jämnåriga, som kunde överträffa vad han här presterat, och man började tala om lämpligheten att knyta honom till akademien som lärare."

3068

2017-06-08