Johannes Rosenbroch, Gruppbild av barnen Tamm

Klubbat för:

32000 SEK

Utropspris

20 000-25 000 SEK

JOHANNES ROSENBROCH
Danmark/Sverige 1813-1881
Gruppbild av barnen Tamm på Österby bruk
Signerad och daterad J. Rosenbrock 1846. Olja på duk, 51 x 68 cm.
Ram i senempire
.
Registrerad i Svenska Porträttarkivet (SPA), Nationalmuseum
.
Gruppen föreställer barnen till friherre Adolf Gustaf Tamm och hans hustru friherrinnan Augusta Maria Sofia Rålamb:
Elisabet, Gustaf, August, Clara, Ebba samt kusinen Hugo, son till friherre Carl Sebastian Tamm och Amalia Lamberg
.
PROVENIENS
Friherre Adolf Gustaf Tamm (1805-1885), Österby bruk, Uppland
därefter i arv till sonen överståthållare friherre Gustaf Tamm (1838-1925), Österby bruk, Uppland
därefter i arv till sonen friherre Gustaf Tamm (1866-1931), Malstanäs, Södermanland
därefter i arv till dottern Ingeborg Tamm (1891-1970), gift med Magnus Björnstjerna, Forsnäs, Södermanland
därefter i arv till nuvarande ägare
.
LITTERATUR
Boo von Malmborg: Svensk porträttkonst genom fem århundraden, Malmö 1978, omnämnd sidan 227

3029

2017-06-08