Julius Kronberg, Kerub - skiss Stockholms slott

Klubbat för:

24000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

JULIUS KRONBERG
1850-1921
Kerub, skiss till plafond på Stockholms slott
Signerad och daterad Julius Kronberg 1892. Olja på duk fäst på pannå, 32 x 30 cm.
.
Skissen är en förlaga till en av figurerna i målningen Jord och luft som är ett av två sidostycken till Auroraplafonden i Västra trapphuset på Stockholms slott. Det andra framställer Eld och vatten.

PROVENIENS
Gösta och Märta Rashammar samling

3087

2017-06-08