Kabinettskåpsdörr, renässans, Kalmar slott
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
6 000-8 000 SEK
KABINETTSKÅPSDÖRR, renässans, 1500-talets andra hälft, Sydtyskland, intarsia av lövträ, delvis infärgad och med inbrända skuggeffekter, med ruinmotiv, rullverkskartuscher och en kopplad hund, baksidan märkt med bläck FRÅN KALMAR SLOTT, 20 x 21 cm, smärre kompletteringar, senare beslag
PROVENIENS:
Enligt familjetraditionen Kalmar slott
sannolikt gåva från arkitekten Fredrik Wilhelm Scholander (1816-1881), ansvarig för restaureringen av Kungsgemaken på Kalmar slott 1856-1861, till hans vän konstnären Edvard Bergh (1828-1880)
genom arv till hans son konstnären Richard Bergh (1858-1919)
genom arv hans dotter konstnärinnan Maja Bergh Holtermann (1899-1993)
därefter i arv till nuvarande ägare
2269
2017-06-07