Kalk silver Augsburg 1600-tal
Klubbat för:
17000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
KALK, av Ludwig Schneider, Augsburg 1600-talets slut (verksam 1684-1729), kuppa med genombruten mantel, sexpassformig, välvd fot med driven och punsad dekor av keruber, akantus och andra symboler, balusterskaft, delvis förgylld, höjd 24 cm, vikt 445 g, fotkanten med smärre lagningar
2014
2017-06-07