Kandelaber, parisarbete i empire
Klubbat för:
65000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
KANDELABER, parisarbete i empire, för fem ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantigt postament med reliefdekor av tupp och facklor samt sidorna med lyra, krönt av segergudinnan Viktoria stående på klot, bärande kandelaber, ljusarmar i form av växtornamentik, lösa manschetter, höjd 80 cm, smärre slitage
2338
2017-06-07