Kandelabrar, Karl Johan, tillskrivna R.F. Lindroth
Klubbat för:
48000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
REINHOLD FREDRIC LINDROTH D.Y. (född 1794, verksam som bronsfabrikör i Stockholm från 1820-talet till 1840-talet) tillskrivna, ett par kandelabrar, stockholmsarbeten i Karl Johan, för vardera tre ljus, brännförgylld och mörkpatinerad brons, fyrkantig fot med postament dekorerade med fleur de lis, krönta av segergudinnan Viktoria, stående på klot, bärande kransar med ljusarmar i form av ymninghetshorn med växtornamentik, höjd 60,5 cm, smärre slitage
LITTERATUR:
Jan von Gerber: Förgyllda bronser under empiren, Västerås 1991, sidan 10f & 38f, jämför kandelaber för gas sannolikt tillverkad av Reinhold Fredric Lindroth
2378
2017-06-07