Kandelabrar, S:t Petersburg, tillskrivna Schreiber
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
60 000-80 000 SEK
ANDREI SCHREIBER (bronsgjutare i S:t Petersburg 1777-1843) tillskrivna, kandelabrar, S:t Petersburg, Alexander I, för vardera tre ljus, matterad och polerad brännförgylld och mörkpatinerad brons, fotplatta med palmettdekor, avsmalnande postament med emblem antikiserande kvinnor med fackla, stående karyatid med blomsterfestong, krönt plym, kandelaber med mittstam av lotusknopp, utsvängda armar i form av ugglehuvuden och akantus, urnformade ljuspipor med roulettedekor, höjd 42,5 cm, smärre bristning och slitage, mindre dekorkompletteringar
LITTERATUR:
Igor Sychev: The Russian Chandeliers 1760-1830, S:t Petersburg 2003, jämför fotplatta och lotusknopp
Stockholms Auktionsverk, Klassiska, våren 2016, nr 1038, jämför ett par snarlika kandelabrar tillskrivna Andrei Schreiber
2379
2017-06-07