Kandelabrar, sannolikt parisarbeten, empire
Klubbat för:
38000 SEK
Utropspris
35 000-40 000 SEK
LJUSSTAKAR med KANDELABERARMAR, ett par, sannolikt parisarbeten, empire, Claude Galles art, för vardera tre ljus, konverterbara, matterad och polerad brännförgylld brons, fotplatta med dekor av bladstav, palmetter och växtornamentik, konisk pelare med blommor, kandelaber med urnformad mitt, bladhölstrade armar, roulettedekor, lösa manschetter, ljusstakarnas höjd 27 cm, med kandelaberarmar 43 cm, smärre slitage, ena foten med bristning
LITTERATUR:
Hans Ottomeyer & Peter Pröschel: Vergoldete Bronzen, band II, München 1986, sidan 706, jämför ett par identiska ljusstakar av Claude Galle, tillverkade i Paris 1809, för kejsar Napoleons sovrum på Grand Trianon, Versailles
Kandelaberarmarnas utformning återgår på ryska amplar, möjligvis kan kandelabrarna vara av rysk tillverkning efter Claude Galles modell.
2340
2017-06-07