Konfektskål, 1800-talets andra kvartal

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

30 000-35 000 SEK

KONFEKTSKÅL, 1800-talets andra kvartal, brännförgylld brons och skärslipat glas, uppsvängda hänklar med växtornamentik, dekor av panansikten och blomsterfestonger, mynningen med roulettedekor av palmetter, fyrkantig fot med tassfötter, höjd 20 cm, obetydligt nagg, smärre beläggning

PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2004, nr 2655

2285

2017-06-07