Konfektskål, 1800-talets andra kvartal
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
30 000-35 000 SEK
KONFEKTSKÅL, 1800-talets andra kvartal, brännförgylld brons och skärslipat glas, uppsvängda hänklar med växtornamentik, dekor av panansikten och blomsterfestonger, mynningen med roulettedekor av palmetter, fyrkantig fot med tassfötter, höjd 20 cm, obetydligt nagg, smärre beläggning
PROVENIENS:
Stockholms Auktionsverk, Stora Kvalitén, våren 2004, nr 2655
2285
2017-06-07