Kunglig möbel för Sophia Albertina
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
40 000-50 000 SEK
PRINSESSAN SOPHIA ALBERTINAS COMMODE, högklassigt stockholmsarbete i rokoko, tillskriven Lorentz Nordin (hovschatullmakare i Stockholm 1743, ämbetsmästare 1752-1773), fanerad med amarant och jakaranda, beslag i brons, bukig form med front och sidor med parkettläggning, sidorna med bärhandtag, fronten med lucka, skiva i kolmårdsmarmor, nyckel medföljer, märkt på bakstycket P:S:A: (Prinsessans Sophia Albertina), höjd 75, 79 x 43 cm, fanérskador och lagningar
PROVENIENS:
Prinsessan Sophia Albertina av Sverige, abbedissa av Quedlinburg (1753-1829), Stockholms slott
LITTERATUR:
Nils Magnus Åmell: Från pottskåp till praktmöbler, Stockholm 1955, sidan 64f, jämför närmast identisk möbel märkt P:S:A: samt Husgerådskammarens stämpel
Bo Vahlne: Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott - Om bekvämlighetens och skönhetens nivåer, Stockholm 2012, sidan 248
Prinsessans Sophia Albertinas commode är en av ett ursprungligt par som sannolikt tillverkades av hovschatullmakaren Lorentz Nordin. Pendangen till auktionens möbel återfinns avbildad i Nils Magnus Åmells självbiografiska bok, Från pottskåp till praktmöbler, där uppges att den utöver prinsessans märkning även bär Husgerårdskammarens ägarstämpel. I Bo Vahlnes Frihetstidens inredningar på Stockholms Slott avhandlas prinsessan Sophia Albertinas våning, där hon i späd ålder flyttade in i samband med att familjen lämnade Wrangelska palatset för det nyuppförda slottet. Vahlne konstaterar att det finns knapphändiga uppgifter kring prinsessans våning och dess inredning, dock uppmärksammas två byråar "af purpur träd", som med säkerhet återfanns i hennes sängkammare. Dessa byråar var utförda av Lorentz Nordin och ingick i en beställning om inte mindre än sju par, varav tre var fanerade med bland annat amarant, även kallat purpurträ. Med tanke på möblernas märkning är det inte osannolikt att auktionens commode är en av de som avses för prinsessans sängkammare.
Möbeln är ett högklassigt arbete med en elegant konstruktion, där även dolda kanter fanerats för att dölja skarvar. Såväl helheten som detaljer i exempelvis kortsidornas rundade fält har tydliga drag av Lorentz Nordins hantverksskicklighet.
2341
2017-06-07