Lådspegel, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LÅDSPEGEL, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld med polerat guld och slagmetall, krönt med bandrosett, ramen med bandfläta och pärlstav, kannelerade stolpar med fleuronger, lådans översida med skulpterad blomsterkvist, graverade flätverk med illusoriska lagerfestonger mot pikerad botten, kvicksilverfolierat glas, höjd 56, 48 x 24 cm, obetydligt slitage, smärre kompletteringar
2290
2017-06-07