Lars Hansen, Porträtt - ett par
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LARS HANSEN
Danmark/Sverige 1813-1872
Porträtt föreställande generallöjtnanten och hovstallmästaren greve Carl Magnus Björnstjerna (1817-1888), bärandes uniform för officer vid Livgardet till häst m/1820, och hans maka grevinnan Ulrika Sofia Charlotta, née friherrinna af Ugglas
Signerade och daterade L. Hansen 1845 resp. L. Hansen 1847. Olja på duk, ett par, vardera 75 x 61 cm. (2)
Originalramar i senempire med i hörnen vapensköldar tillhörande friherrliga ätten Björnstjerna
.
Registrerade i Svenska Porträttarkivet (SPA) 1925:1963, Nationalmuseum (greven avbildad i index, band I, nr 117)
.
PROVENIENS
Greve Carl Magnus Björnstjerna (1817-1888), Stäketsholm, Uppland
därefter i arv till hans son greve Gustaf Björnstjerna (1847-1942), Almare Stäket, Uppland
därefter i arv till hans son Magnus Björnstjerna (1888-1976), Forsnäs, Södermanland
därefter i arv till nuvarande ägare
3028
2017-06-08