Ljuskrona, omkring 1900, Baccarat
Klubbat för:
120000 SEK
Utropspris
60 000-80 000 SEK
LJUSKRONA, parisarbete, omkring 1900, Baccarat, för 30 ljus, förgylld stomme i brons, behängd med olikslipade prismor och klockor, stången klädd med blåsta glas, 28 droppskålar i glas märkta Baccarat, botten med slipad skål, höjd 130, diameter 112 cm, nagg, enstaka armar något stukade, elektrifierad
2365
2017-06-07