Ljuskrona, sengustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
36000 SEK
Utropspris
25 000-30 000 SEK
LJUSKRONA, sengustavianskt stockholmsarbete, för sex ljus, brännförgylld stomme i mässing, behängd med fasettslipade prismor i form av droppar, ovaler, romboider och piggar, övre kjolen med blått glas mot genombrutet beslag, kronringen med dekor av maskaroner och rombformade akantusrosetter, ljusarmar i form av siffran fem, droppbotten, sparljus, avslutande pinjekotte, lösa delvis numrerade manschetter, höjd 100 cm, slitage, kompletteringar och nagg, enstaka hängen saknas
2361
2017-06-07