Ljusstakar 1 par silver Dinan omkr. 1750
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
LJUSSTAKAR, 1 par, med kandelaberarmar för två ljus, alla delar med senare svensk kontrollstämpel, ljusarmarna med fransk importstämpel, ljusstakarna av Jean-Joseph Falguière, Dinan (Frankrike) omkring 1750, verksam från 1740, armarna stämplade Venedig 1700-talets andra hälft, profilerad, välvd fot, balusterskaft, ljusarmarna med bladhölstrad dekor, kupolliknande mittprydnad, ljusstakarnas höjd 25 cm, vikt 1275 g, ljusarmarnas vikt 1140 g, total höjd 34 cm, en ljusstake med förstärkning mellan fot och skaft, en ljusstake med utraderat graverat vapen, smärre bristningar
2033
2017-06-07