Ljusstakar, gustavianska, av Zadoch Bergenholtz
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
15 000-18 000 SEK
ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), ett par ljusstakar, gustavianska, fyrstämplade ZB Vimmerby 1799, tenn, klockformad fot med pärlstav, kannelerad pelare med balusterformad ljuspipa, höjd 26,5 cm, smärre bristning och slitage
2291
2017-06-07