Ljusstakar, gustavianska, av Zadoch Bergenholtz

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

15 000-18 000 SEK

ZADOCH BERGENHOLTZ (tenngjutare i Vimmerby 1793-1820/25), ett par ljusstakar, gustavianska, fyrstämplade ZB Vimmerby 1799, tenn, klockformad fot med pärlstav, kannelerad pelare med balusterformad ljuspipa, höjd 26,5 cm, smärre bristning och slitage

2291

2017-06-07