Ljusstakar, Ryssland 1700-talets slut
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
40 000-50 000 SEK
LJUSSTAKAR, ett par, Ryssland 1700-talets slut, matterad och polerad brännförgylld brons och carraramarmor, fotplatta på ställning, pärlstav och akantusbård, lyrformade pelare med pärlstav, strängar och krönande örnhuvuden, urnformad bladhölstrad ljuspipa, lösa manschetter, höjd 25 cm, smärre nagg och slitage, ljuspiporna med lagningar
LITTERATUR:
K. A. Soloviev: Russkaya Osvetitelnaya Armatura, Gosudarstvennoye Izdatelstvo, 1950, bild 141, jämför närmast identisk ljusstake i Pavlovsk palatset
A. Koutchoumov: Pavlovsk - Le Palais et le Parc, Leningrad 1976, bild 189, interiör från kabinett Cramosi i Pavlovsk palatset med närmast identiska ljusstakar
2337
2017-06-07