Lorentz Pasch d.ä., tillskriven, Greve Oxenstierna
Klubbat för:
75000 SEK
Utropspris
100 000-125 000 SEK
LORENTZ PASCH D.Ä.
1684-1750, tillskriven
Porträtt av greve Axel Gabriel Oxenstierna af Croneborg (1679-1755) klädd i bröstharnesk och karolineruniform - stående knästycke
Olja på duk, 127 x 102 cm.
Utförd under 1700-talets första hälft
PROVENIENS
Hovrättssekreterare Axel Emanuel Durling, Stockholm
Häringe slott, Södermanland
Privat samling, Sverige
UTSTÄLLD
Svenska porträtt från tiden 1700-1850, Konstakademien, Stockholm 1917, katalognr 78
LITTERATUR
Sixten Strömbom: Svenska porträtt, Stockholm 1917, katalognr 78, avbildad
3016
2017-06-08