Matsalsstolar av Johan Lindgren och hans krets
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
125 000-150 000 SEK
JOHAN LINDGREN (stolmakare i Stockholm 1770-1800), 10 stycken matsalsstolar, gustavianska stockholmsarbeten, varav sju signerade ILG, en märkt med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, rektangulär ryggkarm med stoppning, välvd godronnerad överliggare, dekor av bandfläta och fleuronger, raka sarger, avsmalnande kannelerade ben med bladanfanger, bemålade pärlgrått, tre med förstärkningar, smärre lagningar och kompletteringar, obetydliga variationer
2411
2017-06-07