Matskedar 12 st silver 1700-tal

Klubbat för:

8500 SEK

Utropspris

10 000-12 000 SEK

MATSKEDAR, 12 st., svensk rund modell, sex av Jonas Thomasson Ronander, Stockholm 1756, sex av Jakob Lampa, Stockholm 1784, vikt 870 g, de förra med slitna vapenstämplar för ätten Mörner, de andra med graverade initialer

2059

2017-06-07