Olof Arborelius, Flicka i allmogedräkt
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
12 000-15 000 SEK
OLOF ARBORELIUS
1842-1915
Flicka i allmogedräkt
Signerad och daterad Arborelius 1864. Olja på duk, 59 x 50 cm.
Förgylld och ornamenterad ram tillverkad av Claes Hultbergs Ram och Spegelfabrik, Stockholm (grundad 1889).
.
Motivet är hämtat från Dalarna.
3085
2017-06-08