Olof Arborelius, Flicka i allmogedräkt

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

12 000-15 000 SEK

OLOF ARBORELIUS
1842-1915
Flicka i allmogedräkt
Signerad och daterad Arborelius 1864. Olja på duk, 59 x 50 cm.
Förgylld och ornamenterad ram tillverkad av Claes Hultbergs Ram och Spegelfabrik, Stockholm (grundad 1889).
.
Motivet är hämtat från Dalarna.

3085

2017-06-08