Pennteckning av prins Fredrik Adolf

Klubbat för:

Osåld

Utropspris

10 000-12 000 SEK

FREDRIK ADOLF (1750-1803), Italienskt landskap, signerad och daterad Fredrich Adolph fecit 1763, laverad pennteckning monterad på samtida blad, 20 x 36 cm, smärre fläckar, mindre papperskador

PROVENIENS:
Kulla Gunnarstorp, Skåne

Fredrik Adolf var svensk prins, hertig av Östergötland, och yngste son till kung Adolf Fredrik och drottning Lovisa Ulrika. Från 1756 fick prinsen handledning i teckning av Jean Eric Rehn och under 1760-talet lärde han sig etsning av Jacob Gillberg. Senare i vuxen ålder deltog Fredrik Adolf i Konstakademiens undervisning. På samma sätt som sin äldste bror, Gustav III, ägnade han ofta sin motivkrets åt italienska landskap med klassicerande bebyggelse.

2259

2017-06-07