Postament, Louis XVI

Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI
Postament, Louis XVI

Klubbat för:

30000 SEK

Utropspris

50 000-60 000 SEK

POSTAMENT, ett par, Louis XVI, träskuren dekor, snedställda hörn med akantushölster och tassfötter, mitten med boucléstav, triglyfer med guttæ behängda med lagerfestonger, välvt kannelerat krön med lagerstav, platta av carraramarmor, bemålade och förgyllda, höjd 121, 46 x 46 cm, slitage, torrsprickor, retuscher

LITTERATUR:
Göran Alm & Rebecka Millhagen, red.: Drottningholms slott, band II, Karlstad 2010, sidan 103, jämför interiör från Drottningrummet med postament samt ritning av Jean Eric Rehn för postament

Postamenten innehåller en provkarta av dekorelement för den gustavianska stilen som introducerades av Gustav III, efter mötet med den franska nyklassicismen, under hans första resa till Frankrike 1770-1771. Arkitekten Jean Eric Rehn formgav liknande postament för inredningen på Drottningholm, där de nyklassicistiska idéerna omsattes i praktiken efter staten löst in Drottningholm till Kronan.

2409

2017-06-07