Ram, gustavianskt stockholmsarbete

Klubbat för:

15000 SEK

Utropspris

8 000-10 000 SEK

RAM, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld i deux coleurs polerat guld och slagmetall, krönt med bandrosett och lagerfestonger, ramen med kymation, yttermått 54,5 x 56 cm, innefattade två stycken fågelplanscher, handkolorerade gravyrer, varav ena signerad Martinet i plåten, graverade av François Nicholas Martinet ur Georges-Louis-Marie Leclerc comte de Buffon, Histoire Naturelle des Oiseaux, utgiven 1770-1786, 21 x 17,5 respektive 21,5 x 18 cm, smärre dekorskador och retuscher, krönet med lagning

2258

2017-06-07