Ram, gustavianskt stockholmsarbete
Klubbat för:
15000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
RAM, gustavianskt stockholmsarbete, träskuren dekor, förgylld i deux coleurs polerat guld och slagmetall, krönt med bandrosett och lagerfestonger, ramen med kymation, yttermått 54,5 x 56 cm, innefattade två stycken fågelplanscher, handkolorerade gravyrer, varav ena signerad Martinet i plåten, graverade av François Nicholas Martinet ur Georges-Louis-Marie Leclerc comte de Buffon, Histoire Naturelle des Oiseaux, utgiven 1770-1786, 21 x 17,5 respektive 21,5 x 18 cm, smärre dekorskador och retuscher, krönet med lagning
2258
2017-06-07