Ram, rokoko, med porträtt av Carl Hårleman
Klubbat för:
13000 SEK
Utropspris
8 000-10 000 SEK
RAM, stockholmsarbete i rokoko, träskuren dekor, förgylld i polerad guld och slagmetall, yttermått 63,5 x 48,5 cm, Johan Jakob Haid (Tyskland 1704-1767), porträtt av arkitekten friherre Carl Hårleman (1700-1753) inom kartusch med den hårlemanska vapenskölden, efter Olof Arenius porträtt, signerad i plåten I. Iacob Haid sculps. et excud .A.N., mezzotint, I. 41 x 27 cm, smärre dekorskador och sprickor, bladet något gulnat
2257
2017-06-07