Robert Thegerström, La Gitana

Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana
Robert Thegerström, La Gitana

Klubbat för:

22000 SEK

Utropspris

25 000-30 000 SEK

ROBERT THEGERSTRÖM
1857-1919
La Gitana
Signerad och daterad R. Thegerström. Granada 1887. Olja på fransktillverkad duk, 65 x 54 cm.
Högklassig förgylld och ornamenterad originalram tillverkad av Rambröderna Ramfabrik, Korsgatan 2, Göteborg
.
UTSTÄLLD
(Möjligtvis) Stockholm, Sveriges Allmänna Konstförenings lokaler, Robert Thegerströms utställning, 13-25 mars 1918, nr. 17 "Ung flicka"
.
Titeln på målningen, "La Gitana", betyder zigenarflicka. Ytterligare ett verk av Thegerström med liknande motiv utfört i Granada är känt, en pastell föreställande två zigenarflickor inkluderad i Thegerströms retrospektiva utställning i Stockholm 1911 (Katalog över Robert Thegerströms retrospektiva utställning Stockholm November 1911, nr. 6 "Gitanas (Granada)/1887 pastel", Stockholm, Gummesons konsthall, Katalog över en del av Robert Thegerströms efterlämnade arbeten maj 1928, nr. 28 "Gitanas, pastel Granada, 1887").
.
Thegerström vistades i Granada under april-maj månad 1887 tillsammans med Anders Zorn och hans hustru Emma, née Lamm, med vars kusin han var förlovad. Genom henne hade han kommit att bli nära umgängesvän med Zorn och tog starka intryck av dennes bravurmässiga måleri. I januari-mars samma år vistades paret Zorn och Thegerström i Alger i Marocko, dit Thegerströms far och Axel Munthe också kom på besök. Tillsammans hade de hyrt ett moriskt hus vilket de också använde som ateljé. Den 27 mars tog de en båt från Oran till Tanger och Gibraltar varifrån man fortsatte till Cádiz. Från Cádiz gick färden via Sevilla vidare mot Granada dit man anlände den 27 april. Spanien hade sedan början av 1880-talet varit ett populärt resmål bland flera svenska konstnärer. Zorn hade tidigare varit i Sevilla tillsammans med Ernst Josephson 1881-82 och i Madrid 1884. Hugo Birger var i Sevilla och Granada 1881-82 och 1884 i Granada. 1882 hade Birger gift sig med Matilda Gadéa, känd som "Granadas ros", dotter till ägaren av värdshuset "Fonda de los Siete Suelos", där de flesta konstnärer brukade ta in, så också paret Zorn och Thegerström. Den norske konstnären Sören Dietrichson, Hugo Birgers reskamrat, gifte sig med Matildas syster Paula.
.
Intill "Fonda de los Siete Suelos" fanns en liten trädgård i terrasser och med rosafärgade murar, blommande buskar och häckar. Zorn utförde där flera akvareller, i vilka han använt sig av samma kvinnliga modell, en köksa, alltid klädd i samma kläder, en ljus prickig bomullsklänning och gul ylleschal, bl.a. akvarellen "I Alhambras park" (J. Cederlund, Zorn i Spanien, 2009, s. 93, avb. i färg s. 95) (Fig. 1) och "Flicka i gräset" (G. Boëthius, Zorn. Tecknaren. Målaren. Etsaren. Skulptören, 1949, s. 542) (Fig. 2), bägge i Zornmuseet. Utseendemässigt visar modellen stora likheter med modellen Thegerström använt sig av i den aktuella målningen. Redan i Alger var det vanligt att de bägge konstnärerna använde sig av samma inhyrda modeller. Paret Zorn lämnade Alhambra den 14 maj. Det är inte känt hur länge Thegerström kom att vistas där. I sina självbiografiska anteckningar (utgivna av H. H. Brummer, 1982, ss. 51-53) sammanfattade Zorn vistelsen i Granada:
.
"Jag målade där flera saker, mest flickor i vit klädning, parkinteriörer, zigenerskor m.m. Härlig tid."
.
Efter sitt giftermål senare under året reste Thegerström på bröllopsresa till Egypten. Han kom fortsättningsvis att tillbringa sina sommarvistelser i Sverige på Dalarö där Zorn också vistades sommartid. 1891 målade Thegerström där sitt kända porträtt av August Strindberg. 1892 återvände han permanent till Sverige efter många års vistelse i Frankrike. Han bosatte sig i Djursholm där han lät uppföra ett av de första husen, Villa Tallbacken, efter ritningar av Ferdinand Boberg.

3048

2017-06-08