Robert Wilhelm Ekman, Dalkulla i Rättviksdräkt
Klubbat för:
30000 SEK
Utropspris
20 000-25 000 SEK
ROBERT WILHELM EKMAN
Finland 1808-1873
Dalkulla i Rättviksdräkt
Signerad och daterad R W Ekman pinx.1832. Olja på duk, 80 x 58 cm.
Bertel Hintze, "Ekmans tidigaste bevarade folklivsbild är den efter modell utförda "vackra dalkulla" (fru E. Smerling, Stockholm), varmed han år 1832 gjorde sig så bemärkt på en av konstföreningens mindre expositioner. Målningen föreställer en ung kvinna i brokig dräkt från Rättvik i Dalarna, bärande höräfsa. Mot bakgrunden av ett mörknat åkerlandskap, en avlägsen älv och en tung, gråbrun himmel, åstadkomma dräktens klara lokalfärger en livfull effekt."
En "förändrad replik" av denna målningen tillkom 1833 och R W Ekman kallade den "Dalkulla med höräfsa", vilken finns avbildad i Bertel Hintzes bok på sidan 43.
PROVENIENS
Utlottad av Stockholms Konstförening 1832, tillföll exped. sekr. Afzelius
Fru Eva Smerling, Stockholm
LITTERATUR
Robert Wilhelm Ekman 1808-1873: en konsthistorisk studie av Bertel Hintze, 1926, katalognummer 12, målningen omnämnd på sidan 42
3176
2017-06-08