Salsstolar, stockholmsarbeten i rokoko
Klubbat för:
Osåld
Utropspris
200 000-250 000 SEK
SALSSTOLAR, 14 stycken, stockholmsarbeten i rokoko, Jacob Malmsten och hans krets (mästare i Stockholm 1780-1788), varav fyra signerade IMS, en signerad IEH (Johan Erik Höglander, mästare i Stockholm 1777-1813), fyra stolar med Stockholms stolmakarämbetes sigill, träskuren dekor, uppsvängd rygg krönt av rocailler, balusterformad ryggbricka med nyckelhål, svängda sarger, fronten med rocailler, H-kryss, bemålade i pärlgrått, enstaka dekorkompletteringar och lagningar, kompletterade fotavslut, med individuella variationer
LITTERATUR:
Lars Sjöberg och Ursula Sjöberg: Stolar, taburetter & fåtöljer, Västerås 2003, jämför snarlika avbildade stolar sidan 82ff
Senbarockens sittmöbler med influenser från engelska och holländska förebilder utvecklades under rokokon till de bekväma och populära salsstolar som av många betraktas som det mest typiska för 1700-talet. Vid inredningen av Stockholms slott på 1750-talet beställdes stora serier av stolstypen från olika hantverkare som alla arbetade med en given grundstruktur med individuella särarter. De elegant skurna dekorerna målades i guldockra för att efterlikna de dyrbara förgyllda sittmöblerna.
2351
2017-06-07