Sigillstamp 1800-tal rökkvarts guld
Klubbat för:
10000 SEK
Utropspris
10 000-15 000 SEK
SIGILLSTAMP, fäste av 18 k guld s.k. trois couleurs, delvis satinerat, stamp av fasettslipad rökkvarts, dekor av runda fasettslipade ametister samt cabochonslipade turkoser i rörfattningar med millegriffedekor samt dekor av akantusblad, blommor och snäckformationer,
ostämplad, 1800-talets första hälft, höjd 9,3 cm, vikt 43 g, skaft löst
2173
2017-06-07