Sked silver Sverige omkr. 1600
Klubbat för:
19000 SEK
Utropspris
10 000-12 000 SEK
SKED, ostämplad, sannolikt södra Sverige 1500-talets slut, äggformat blad, vridet skaft avslutat i repknop och kronknopp, i bladet graverat band med inböjda spetsar, delvis förgylld, längd 11,5 cm, vikt 37 g
2008
2017-06-07